Respektovaný japonský akademik v oblasti biomedicíny, doc. Shigeo Ohta, Ph.D., diskutuje o dopadech vodíku na zdravotní stav člověka.

Pane docente, máte za sebou více než 2 000 publikací, z nichž 40 jste napsal sám, o dopadech vodíku a vaše výzkumná práce ještě neskončila. Co vás na vodíku tak zajímá? Bádání nikdy nekončí, protože si uvědomuji, jak může molekulární vodík zásadně přispět k lepšímu a plnohodnotnějšímu životu lidí, a to bez nepříjemností a farmacie.

Mnoho z nás vnímá vodík jako hlavní prvek vody. Ale vy hovoříte o molekulárním vodíku. Mohl byste nám, kteří nejsme odborníky, vysvětlit, jak molekulární vodík pracuje? Molekulární vodík je bezbarvý a bez zápachu. Je považován za jednu z nejmenších, nejlehčích a výkonně nejdokonalejších molekul, která tvoří podstatnou část našeho vesmíru. Díky jeho extrémně malé velikosti může snadno prorazit různými materiály a pronikat až do hlubin buněk, kde může ovlivnit různé části a vnitřní funkce buněk. Tímto způsobem může výrazně podporovat lidské zdraví a ovlivňovat skutečnou délku života jednotlivce.

V roce 2007 přední vědecký magazín Nature Medicine zveřejnil výsledky vaší studie, což vyvolalo globální zájem o dopady molekulárního vodíku na zdraví lidí. Jaké byly hlavní závěry této studie? Spolu s mým týmem jsme prokázali, a to potvrzujeme i v dalších studiích, že molekulární vodík je pro zdraví člověka v našem moderním světě nesmírně přínosný. Nejen že podporuje zdravější životní styl, ale také působí proti procesu stárnutí. Molekulární vodík specificky neutralizuje výhradně škodlivé volné radikály a kyselé produkty metabolismu, např. kyselinu mléčnou. Tímto způsobem základně ochraňuje buňky v lidském těle. Článek v Nature Medicine zdůraznil, že molekulární vodík je selektivní antioxidant, což je klíčovým aspektem – je schopen odstranit pouze ty nejtoxické částice. A v tom je základní princip nové terapie na bázi vodíku.

Doc. Shigeo Ohta, Ph.D. je pyšným členem týmu H2 Global Group, jelikož česká firma realizuje jeho viz o vodíku dostupném pro všechny.

Jaká je šíře aplikace molekulárního vodíku pro lidské zdraví? Jeho aplikace na lidské zdraví jsou neobyčejně rozsáhlé. Molekuly vodíku mají protizánětlivé vlastnosti, tlumí nadměrnou reakci imunitního systému a podporují rychlejší hojení, obnovu a rehabilitaci pacientů. Vodík optimalizuje léčebné procedury, zlepšuje fyzickou i mentální kondici, stimuluje metabolismus v těle, bojuje proti únavě a kvůli svým proti-stárnoucím účinkům se uplatňuje i v kosmetice a dermatologii. Získal také místo v psychiatrii. Vlastníme studii a následný patent na vodíkovou terapii, která pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou. Zásadním novým trendem je spojení vodíku s virtuální realitou v medicíně.

Existují nežádoucí účinky terapie vodíkem? Zdá se to být téměř neuvěřitelné, ale dosud nebyl prokázán žádný vedlejší účinek vodíkové terapie.

Spojil jste své síly s ostravským podnikem H2 Global Group. Co vás k tomu motivovalo? Bylo to kombinací osoby prezidenta společnosti Davida Maršálka, ambiciózního vizionáře, který své plány s vodíkem realizuje velmi rychle, a jeho týmu složeného z předních světových expertů na vodík. Můj hlavní cíl je zpřístupnit vodík všem lidem na světě. A toto partnerství je ideální platformou pro dosažení tohoto cíle.

Pane docente, jaký význam bude mít vodík pro lékařství a vědu v příštích letech? Vodík bude mít nesmírný význam pro lékařství, vědu a výzkum. Myslím si, že molekulární vodík má potenciál změnit způsob, jakým se díváme na zdraví a léčbu. Bude zásadním prvkem v komplexním přístupu k léčbě a prevenci chorob, což nám umožní žít zdravější a delší život.

Děkujeme Vám za inspirativní rozhovor a přejeme Vám mnoho dalších úspěšných výzkumných projektů! Děkuji za příležitost podělit se o své poznatky s vámi a vašimi čtenáři. Vždy je radost hovořit o významech molekulárního vodíku pro zdraví a život člověka. Myslím si, že v budoucnosti uvidíme ještě více jeho aplikací ve vědě a medicíně. Děkuji za vaši podporu.

V březnu 2023 se prof. Ohta sešel s týmem pod vedením doc. Michala Botka, který se na Fakultě tělesné kultury také věnuje účinkům vodíku na lidské zdraví a výkonnost 

zdraví, česko, medicine, nature, vodik, vodikova voda, molekulární vodík, H2, věda, studie, učinky vodiku, studie vodiku, zkusenosti H2 world, recenze vodik, H2 world 

Zdroj: https://pr.denik.cz/doporucujeme/molekularni-vodik-je-pro-zdravi-cloveka-mimoradne-prospesny-20230529.html?fbclid=IwAR0uERUX1oDb7zA14FC7rJxzIjwzDt7ISo8suzHsU7bFygAXjEW3u_sPbXo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *