Přední japonská vzdělávací instituce, Keio University, oznámila, že inhalační terapie s vodíkem může významně zlepšit výsledky pro pacienty trpící srdeční zástavou. Tuto zprávu potvrdil také japonský veřejnoprávní vysílač a hlavní informace nám poskytl odborník na vodík z H2 Global Group, prof. Shigeo Ohta, Ph.D.
Profesor Ohta popisuje: „V momentě, kdy dojde k náhlé srdeční zástavě z důvodu srdečního onemocnění, může kardiopulmonální resuscitace obnovit srdeční funkci a často přinést život zachraňující řešení. Nicméně, kvůli nepřítomnosti krevního oběhu je mnoho orgánů, včetně mozku, vážně postiženo. Toto poškození často vede k závažným komplikacím nebo dokonce smrti.“
V roce 2014 prof. Ohta spolupracoval s výzkumným týmem na Keio University a odhalili, že u zvířecích modelů inhalace vodíku může snížit úmrtnost a poškození mozku po srdeční zástavě. Bylo však nezbytné ověřit účinnost tohoto přístupu u lidí. „Proto byla provedena důkladná studie s pacienty mimo nemocniční prostředí, kteří byli léčeni s kombinací kontrolované teploty a inhalací 2% vodíkem. Studie hodnotila celkovou úmrtnost a možné neurologické komplikace. Tato rozsáhlá studie zahrnovala 15 zdravotnických zařízení v Japonsku.“
Výsledky překonaly očekávání
Výsledky byly pro lékaře překvapivé, ale pro vědce povzbudivé. Profesor Ohta poznamenal: „Pacienti léčení vodíkem měli 90denní přežití až 85 % oproti 61 % při tradiční léčbě. Úmrtnost klesla více než o polovinu. A mnohem více pacientů se zotavilo bez jakýchkoli zdravotních komplikací.“
Vzhledem k tomu, že vodík je pro člověka neškodný a ve studii nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, lze očekávat, že inhalační terapie s vodíkem bude mít v budoucnosti velký potenciál v léčbě srdečních zástav.
Zajímavostí je, že výsledky tohoto výzkumu byly nedávno publikovány v eClinical Medicine 17. března 2023.
Komentář od specialisty: MUDr. David Buchta, specialista na kardiologii, uvedl: „Tato metoda má potenciál přinést revoluci v urgentní medicíně. I když je ještě příliš brzy na to, aby se stala standardní praxí v Česku, věřím, že v budoucnosti by mohla být velmi účinnou doplňkovou terapií.“